ლიტერატურული კონკურსი 2021
უნივერსიტეტი აცხადებს ლიტერატურულ კონკურსს დეტექტიური ჟანრის ორიგინალური ნაწარმოების შექმნაზე. კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია ნებისმიერ მსურველს. კონკურსის მიზანია საქართველოში დეტექტიური ჟანრის განვითარების ხელშეწყობა და მის მიმართ საზოგადოების ფართო ნაწილში ინტერესის გაღვივება. ჟიურის მიერ მოწონებული ნაწარმოებები დაიბეჭდება უნივერსიტეტის გამომცემლობაში, შესაძლებელია მათი სასწავლო პროცესში ინტეგრირება, ხოლო სცენარი – ფილმს დაედოს საფუძვლად.
მონაწილეთა წასახალისებლად გათვალისწინებულია შემდეგი ნომინაციები და პრემიები:
• „წლის დეტექტივი“ – 3000 ლარი;
• „საუკეთესო პერსონაჟი“ – 2500 ლარი;
• „საუკეთესო სიუჟეტი“ – 2500 ლარი.
კონკურსის დებულების თანახმად, ნაშრომი ქართულ ენაზე უნდა იყოს შესრულებული და აღემატებოდეს 8000 სიტყვას. ნაწარმოების წარმოდგენის ბოლო ვადაა 2021 წლის 25 მაისი.
1. ლიტერატურული კონკურსის მიზანია ქართულ ლიტერატურაში დეტექტური ჟანრის პოპულარიზაციის ხელშეწყობა.
2. კონკურსი არის ყოველწლიური, ის იწყება 1 იანვარს და სრულდება 1 ივნისს.
3. კონკურსი გასცემს ჯილდოებს შემდეგ ნომინაციებში:
• წლის საუკეთესო დეტექტური ნაწარმოები;
• საუკეთესო პერსონაჟი;
• ორიგინალური სიუჟეტი.
1. გამარჯვებულ ავტორებს, სპეციალურ ჯილდოსთან ერთად, გადაეცემათ ფულადი პრემიები, რომელსაც ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტი გადასცემს.
2. კონკურსის ჟიური 3 წევრისგან შედგება.  ჟიურის შემადგენლობაში შედიან ის მწერლები და ლიტერატორები, რომელთა ნაწარმოებიც ამ წელს საკონკურსოდ არ განიხილება. ჟიურის არ ჰყავს თავმჯდომარე. გამარჯვებულის გამოვლენა ხდება დახურული კენჭისყრით, მინიმუმ 2 ხმის მიღების შედეგად.
3. ჟიურის წევრებს აქვთ უფლება ნომინაციისთვის გამოყოფილი ფულადი პრემია ამავე ნომინაციაზე წარდგენილ ორ სხვადასხვა ავტორს გადასცენ.
4. ჟიურის შემადგენლობა მკაცრად კონფიდენციალურია კონკურსის მსვლელობისას. მათი ვინაობა ცნობილი ხდება დაჯილდოების ცერემონიაზე. ჟიურის ვინაობა ცნობილია მხოლოდ ჟიურის მოდერატორებისთვის.
5. დაუშვებელია ზედიზედ სამი წლის განმავლობაში ერთი და იმავე ადამიანის ყოფნა ჟიურის შემადგენლობაში.
6. ჟიურის წევრი ვალდებულია დაიცვას კონფიდენციალურობა და საიდუმლოდ შეინახოს ინფორმაცია ჟიურის მუშაობის შესახებ;
7. ჟიური, კონკურსზე წარმოდგენილი ყველა ავტორს და ტექსტს განიხილავს თანაბრად და ობიექტურად;
8. ჟიურის გადაწყვეტილება საბოლოოა და არ ექვემდებარება გასაჩივრებას.
9. კონკურსისთვის მიიღება მხოლოდ ქართულ ენაზე დაწერილი ორიგინალური ნაწარმოები, რომელიც მანამდე, სრულად ან ნაწილობრივ არ ყოფილა გამოქვეყნებული, ელექტრონული თუ ნაბეჭდი სახით.
10. აუცილებელი პირობაა ნაწარმოებში მოქმედება ხდებოდეს საქართველოში და მოქმედი პირები იყვნენ საქართველში მცხოვრები ადამიანები. დრო და ეპოქა განსაზღვრული არ არის.
11. ნაწარმოების მიღების ბოლო ვადაა 1 მაისი.
12. საკონკურსო ნაწარმოები უნდა იყოს ელექტრონული ფაილის სახით წარმოდგენილი, ა4 ფორმატში, 11 ზომის შრიფტით, ავტომატური დაშორებით, არანაკლებ 8000 სიტყვისა.
13. საკონკურსო ნაწარმოები მიიღება ელექტრონულ ფოსტაზე: detective@old.newvision.ge სადაც აუცილებელია მითითებული იყოს, ავტორის სახელი, გვარი, დაბადების თარიღი, ტელეფონი და მისამართი.
14. ნომინაციებში გამარჯვებულ ნაწარმოებზე ვრცელდება ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის საავტორო უფლება.
26 ივნისს, ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის ეკო-კაპმუსში, გაიმართა ლიტერატურული კონკურსის, „წლის დეტექტივი" გამარჯვებულთა დაჯილდოვება.
კონკურსზე სულ შემოვიდა 109 ნაწარმოები, აქედან საკონკურსო პირობებს აკმაყოფილებდა და შემდეგ ეტაპზე გადავიდა 87 მათგანი. მეორე ეტაპისთვის შეირჩა 21 ნაწარმოები.
ჟიურიმ ნომინაციების მიხედვით გამოავლინა გამარჯვებულები:
წლის საუკეთესო დეტექტივი - ირაკლი მახარაძე „ორი კურდღლის მადევარი";
ორიგინალური სიუჟეტი - თინათინ თოლორდავა „სად მიდის ბერტა", ოლანი ბიწაძე „უსათაურო დეტექტივი, ანუ არავითარი მინიშნებები წინასწარ";

The University is announcing a literary competition to create an original work in the detective genre. Anyone can participate in the competition. The aim of the competition is to promote the development of the detective genre in Georgia and to arouse interest in it in the general public. The works approved by the jury will be published in the university publishing house, it is possible to integrate them in the educational process, and the script will be the basis for the film.
The following nominations are provided to encourage participants:
• „Detective of the Year" - 3000 GEL;
• „Best Character" - 2500 GEL;
• „Best story" - 2500 GEL.
According to the competition regulations, the paper must be submitted in Georgian and exceed 8000 words. The deadline for submission of works is May 25, 2021.
1. The aim of the literary competition is to promote the detective genre in Georgian literature.
2. The competition is annual, it starts on January 1st and ends on June 1st.
3. The competition will award prizes in the following nominations:
• Best Detective Works of the Year;
• Best character;
• The original story.
1. The winning authors, along with a special award, will be awarded cash prizes by New Vision University.
2. The competition jury consists of 3 members. The composition of the jury includes writers and writers whose works will not be considered for competition this year. The jury has no chairman. The winner will be announced by secret ballot after receiving at least 2 votes.
3. The members of the jury have the right to award the cash prize for the nomination to two different authors nominated for the same nomination.
4. The composition of the jury is strictly confidential during the competition. Their identities are revealed at the awards ceremony. The identity of the jury is known only to the moderators of the jury.
5. It is not allowed to have the same person in the jury for three years in a row.
6. The jury member is obliged to maintain confidentiality and keep secret the information about the work of the jury;
7. The jury will consider all authors and texts submitted to the competition equally and objectively;
8. The decision of the jury is final and is not subject to appeal.
9. Only original works written in Georgian, which have not been previously published in full or in part, in electronic or printed form, will be accepted for the competition.
10. It is a requirement that the plot takes place in Georgia and that the characters of the story are living in Georgia. Time period and epoch are not defined.
11. The deadline for submission of works is May 1.
12. The competition must be submitted in the form of an electronic file, in A4 format, in 11 font size, with an automatic distance of not less than 8000 words.
13. The competition works will be accepted by e-mail: detective@old.newvision.ge where it is necessary to indicate the author's name, surname, date of birth, telephone and address.
14. The winning works in the nominations are covered by the copyright of New Vision University.
On June 26, the winners of the literary competition "Detective of the Year" were awarded at the New Vision University Eco-Capmus.
A total of 109 works were submitted to the competition, out of which they met the competition conditions and 87 of them passed to the next stage. 21 works were selected for the second stage.